Keď sa stretnú kamaráti a začnú                          „mudrovať“                     1. Časť - Identita

31/12/2022

Z cyklu Svet podľa Michelle

Stretla som sa s kamarátmi na káve a z bežného smalltalku vzišla veľmi zaujímavá debata o témach školstvo, identita, sieťovanie... O témach, ktoré sú pre mladých ľudí a najmä mladých Rómov momentálne veľmi dôležité. Raz mi jeden pán povedal, že našu generáciu vníma ako prelomovú v riešení rómskej otázky na Slovensku.

Kde začína rómska identita?

Priznám sa, že si nepamätám na žiaden špeciálny moment v živote, kedy by som si povedala "aha, ja som Rómka". Myslím si, že je to preto, že som bola odmalička vychovávaná v rómskych tradíciách a obyčajoch. Až neskôr, keď som bola staršia a v správach som začula, že niekde nejaký Róm urobil niečo zlé, tak sme sa o tom začali doma rozprávať. Babka mi vtedy povedala, že byť Rómom neznamená nič zlé a mám byť nato hrdá. Čo sa týka prejavov rasizmu, tie som zažívala najmä cez otca a brata. Pretože na nich vidno, že sú Rómovia. Vtedy som si začala uvedomovať predsudky zakorenené na Slovensku.

Tomáš Matta z Košíc, študent medzinárodných vzťahov, mladý podnikateľ a bronzový majster Európy v kickboxe, si pamätá na smutné momenty zo svojich školských čias. Pochádza z rómskej osady Nižná Myšla a keď začal chodiť do škôlky, tak doňho deti hádzali piesok. Nechceli sa s ním hrať. Pri obede sedával sám. "Ako malinký som si to neuvedomoval. Keď som prišiel na základnú školu, bolo pre mňa divné, že ma nechcú prijať. Veď som taký istý ako oni. Akurát troška tmavší a pochádzam z iného prostredia. Ale ja som si nevybral, ako budem vyzerať a kde sa narodím. Môžem však ovplyvniť to, akým človekom sa stanem. A toto mnohí ľudia stále nevedia pochopiť."

Mikuláš Lakatoš, študent Stredoeurópskej univerzity v Budapešti a koordinátor stážistov na Úrade splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity, začal o svojej identite premýšľať na základnej škole: "Svoju identitu som si začal uvedomovať, keď sme riešili rómsku tématiku. Rozprúdila sa debata o tom, kde aký Róm bol a čo zlé urobil. A potom sa vždy len tak pozreli na mňa so slovami, že ja som ich a že ja také veci ako "tí zlí Rómovia" nerobím. Vždy ma takto čičíkali. Ale vždy sa táto rómska téma bezcitne riešila predomnou..."

Čo znamená byť Rómom na Slovensku

Túto otázku som si rozdelila na dve časti. "Byť Rómom. A byť Rómom na Slovensku. Byť Rómom nie je podľa mňa niečo, nad čím by sme mali nejako špeciálne premýšľať, pretože sme taktiež ľudia. A byť Rómom na Slovensku znamená, že Róm to tu má oveľa ťažšie. Najmä taký, na ktorom je to vidno alebo pochádza z osady. Pretože vtedy sa u majority začnú prebúdzať predsudky a rasizmus. Vtedy musí Róm zabrať dvojnásobne viac ako ktokoľvek iný."

Prečo sa veľa integrovaných Rómov nehlási k rómskej národnosti ?

Tomáš Matta si myslí, že sa za svoje Rómstvo hanbia. Hlavným dôvodom je, ako Rómov vníma majorita. Súhlasila som: " Mnohí mladí Rómovia si myslia, že ak sa nepriznajú k tomu, že sú Rómovia, budú mať ľahšiu cestu k úspechu."

Život v rómskej osade

Keďže Tomáš Matta nejaký čas žil v osade v Nižnej Myšli, veľmi dobre vie, ako to tam funguje. "Budem hovoriť za bežnú ženu z našej osady. Okolo osemnásteho prídu peniažky. Zaplatí sa elektrina, potom bývanie, potom voda. Za zvyšok sa kúpi jedlo na celý mesiac a potom ten celý zvyšný mesiac čakáš, čo bude. Či tvoj muž zarobí nejaké peniaze, či budete mať čím kúriť, či ďalší mesiac budete mať tiež dostatok peňazí. Pokiaľ muž nepôjde robiť, tak sa zadĺžite a budete si musieť požičať, aby ste mali na jedlo."

Tomáš ďalej opisuje ako vyzerá bežný deň v rómskej osade. "Ráno vstaneš. Raňajky sú zvyčajne až okolo obeda. Treba totiž najskôr nazbierať drevo v lese, pripraviť ho, urobiť oheň a až potom sa môže niečo uvariť. Ak je z čoho. Keď sa chceš ísť kúpať, musíš si zohriať vodu a keď nemáš vodu, tak máš smolu. Musíš poňu do potoka. Keď bývaš v chatrči, tak záchod je tiež dosť veľký problém. Musíš si najprv nejaký niekde v poli postaviť z dreva. Takto vyzerá obrovská chudoba v osadách."

Mikuláš Lakatoš, hovorí, že zažil kultúrny šok, keď prišiel prvýkrát do osady. "Ja som úplne asimilovaný Róm a preto mi trvalo nejaký čas, kým som si zvykol na to, ako to tam vyzerá. Šokovalo ma, že ešte aj v dnešnom svete sú ľudia, ktorí nemajú ani len tie základné veci."

Pokračovanie nabudúce... 

Michelle Kubištová

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín